Klášter, který Karel IV. podpořil, i když mu konkuroval.

Memento mori, pamatuj na smrt. Toto heslo zřejmě měli na paměti mocní Rožmberkové, když v místě brodu na důležité obchodní stezce vybudovali svou hrobku. Aby navěky zůstávali v blízkosti Boží, vystavěli tu i klášter – a do jeho zdí přizvali cisterciáky. Bylo to v roce 1259.

Trochu na truc v jeho blízkosti pod patronací králů vznikl další klášter – Zlatá Koruna. Oba kláštery se dostávaly do sporů, ale Karel IV. na to nedbal. Šlo mu o svatou věc, a tak klášter i jeho poddané osvobodil od placení daní. Navíc klášteru daroval některé relikvie, jež tak rád sbíral.

Cisterciáci v klášteře žijí dodnes. Nechte na sebe dýchnout živou historii. Třeba tím, že navštívíte zdejší bohoslužby, které probíhají v tradičním tridentském ritu, který římskokatolická církev běžně používala do 2. vatikánského koncilu.

I vy budete mít tu čest poznat KULTOVNÍ KLÁŠTER ve Vyšším Brodě, svou účastí na 17. ročníku šachového turnaje za podpory organizátora "Fan klub Vyšší Brod" a města Vyšší Brod. Je nutné se přihlásit do 27. října, aby hlavní organizátor zajistil obědy a salámy a šachový materiál pro všechny zúčastněné. Další podmínky turnaje naleznete v propozicích. Na všechny účastníky turnaje se těší členové Fan klubu Vyšší Brod a jejich předseda Michal Kulík :-D "

Děkuji že, nám pomůžete, aby turnaj nezaniknu po více než 15 letech!!!

Za ŠK Olympia České Budějovice

Petr Hostaša