V sobotu 16. září se v prostorách strakonického Gymnázia konal již pátý ročník jednodenního rapidového turnaje Strakonický Rumpál. Hrálo se sedm kol na dvakrát dvacet minut + deset vteřin na tah a turnaj si přijelo zahrát neskutečných 84 hráčů a hráček z 24 šachových oddílů, včetně 18 hráčů doposud bez Elo hodnocení především z řad mládeže.

 

 

Při vzniku turnaje před pěti lety bylo cílem pořádajícího oddílu TJ ČZ Strakonice dopřát strakonickému okresu každoročně alespoň jeden kvalitní turnaj do 50 hráčů. Doposud největší účast tato událost zaznamenala v roce 2021, kdy hrálo 39 lidí. Čemu tedy Strakonický Rumpál vděčí za tak radikální nárůst počtu a kvality hráčů v letošním roce?

Na prvním místě je to vynikající spolupráce s Chess clubem Písek, který nejen poskytl rozhodčího Jána Gdovina s příslušnou licencí, polovinu hracích souprav s hodinami a několik věcných cen, ale hlavně pomohl s propagací turnaje a vyslal na něj 22 svých hráčů. 

Současně se turnaj koná v nadstandardním prostředí strakonického Gymnázia, které k tomu poskytuje své téměř ideální šachové prostory. Významným faktorem je i zajištění oběda za velmi přijatelnou cenu ve školní kuchyni, takže turnajový oběd v místě konání akce zkracuje čas nutný na obědovou přestávku. Výraznou podporu šachové hře ze strany vedení gymnázia potvrdila i přítomnost a krátký proslov jeho ředitele Mgr. Miroslava Hlavy při zahájení turnaje.

A svoji roli hraje i zajištění odvozu hráčů z vlakového a autobusového nádraží po příjezdu vlaků a autobusu od Českých Budějovic, Plzně a Prahy což oceňují zejména dříve narození a nejmladší šachová generace s doprovodem.

Letošní turnaj byl výjimečný z několika důvodů. Především vysokým počtem kvalitních hráčů – zahrát si přijeli dva z předchozích vítězů - ale také díky účasti prvního velmistra na turnaji – GM Petra Neumana. Přítomen byl rovněž GM Vlastimil Jansa, který ze zdravotních důvodů nehrál a pouze předal ceny prvním třem v pořadí.

Jedinou problematickou stránkou se tak letos stalo přidávání 10 vteřin na každý tah. Pořadatelé si od toho slibovali především zkvalitnění hry a redukci „blicání“, ovšem při takto vysokém počtu účastníků docházelo v každém kole k nadměrnému protahování několika partií. To zkomplikovalo naplánovaný odjezd několika hráčů, a proto se čas na partii bude v příštím ročníku s nejvyšší pravděpodobností měnit.

Naopak tradicí zůstane připomenutí a poděkování hráčům, kteří již nejsou mezi námi nebo se šachům již nevěnují. Loni strakonický oddíl poděkoval Jindřichovi Pospíšilovi a letos vzpomínal na svého v roce 2000 tragicky zesnulého dlouholetého předsedu Ing. Oldřicha Šaška. Jeho dcera také předala cenu ředitele gymnázia pro nejlepšího hráče do 15 let. Tím se stala Eliška Janoušková z ŠK Líně, celkově na 35. místě.

Zvítězil FM Taron Shagbazyan (6,5 bodu, Armén reprezentující Ukrajinu) a stal se prvním hráčem, který své vítězství na tomto turnaji dokázal obhájit. O pořadí hráčů se 6 body na dalších třech místech rozhodlo pomocné hodnocení. Druhý skončil David Hák (Šachklub Tábor), který překvapil vítězstvím nad GM Neumanem, třetí FM Jakub Stinka (Chess club Písek), který jako jediný uzmul vítězi půl bodu, a čtvrtý GM Petr Neuman (Český lev Kolešovice). Pátý byl FM Michal Novotný z Chess clubu Písek s 5,5 body s lepším pomocným hodnocením.

Jihočeský kraj tak s největší pravděpodobností může trvale počítat s turnajem, který se počtem svých účastníků a kvalitou jednotlivých hráčů zařazuje mezi nejatraktivnější každoroční šachové události. Turnaj navíc nečerpá ani korunu z veřejných peněz a vše je hrazeno ze soukromých zdrojů, kromě několika věcných cen, které věnovalo např. město Písek, město Horažďovice a strakonický pivovar.

Celkové výsledky: https://chess-results.com/tnr820601.aspx?lan=1&art=1&turdet=YES 

Všechny fotografie: https://www.rajce.idnes.cz/sachstrakonice/album/strakonicky-rumpal-gymnazium-16-9-2023  (foto Štěpán Soucha)

Petr Hnilo