O čem je řeč?

ŠACHklub Tábor ve spolupráci s majitelem hotelu Nová Myslivna u Konopiště, Jiřím Stibůrkem a zároveň sponzorem turnaje, vymysleli a uspořádali turnaj v zahradním šachu pod názvem „Konopiště Garden Chess Open 2018“.

Tento turnaj se konal o červnovém víkendu v areálu hotelu. Netradičním způsoben se propagovala šachová hra. Turnaj měl za cíl vyzkoušet si takový turnaj - pobavit své aktéry i zaujmout diváky.

Pojat byl jako soutěž tříčlenných družstev. Dvě soupeřící družstva hrála pouze na jedné šachovnici. Námět se našel u curlingu (česky metaná), kde jeden hází kruhový kotouč, dva zametají po ledu cestu a třetí napovídá, kam to trefit. 

Turnaj byl určen pro zájemce šachu bez rozdílu výkonnosti, věku, místa či registrace ve svazu. Takže si přišli zahrát např. velmistři Petr Neuman či Martin Petr, nejmladší byli sourozenci Bukvajovi. Viděli jsme zde medailisty z MČR mládeže. Přijeli např. hráči z Brna, Starého města, Říčan, Hostivic, Českého Krumlova atd. Hráči si mohli u partie radit, co na soupeře zahrají. 

Na partie byl časový limit a to 2 x 30 minut. To družstvům umožnilo si volit různé strategie. Některé družstvo zvolilo styl, že jeden hráč (třeba ten nejsilnější) hrál, druhý přemisťoval figurky a třetí hlídat čas. Jiné družstvo zvolilo strategii, že se u partií střídali. Další družstvo mělo strategii, že dva hráli a radili se nad tahem a třetí hlídal čas. Možností bylo několik.

Turnaje se účastnilo 24 družstev, takže se hrálo na 12 šachovnicích. A znáte někdo, že by se takový turnaj někde pořádal? Pořadatelé zatím neznali, a tak povolali „Agenturu Dobrý den“ z Pelhřimova, která sleduje české rekordy. Arbitr přijel, zkontroloval, že se opravdu hrálo naráz na 12-ti šachovnicích a uskutečnil se první zápis do „Knihy rekordů“. I družstva obdržela „Pamětní listy“, že se akce účastnila.

Protože nejsou známa žádná pravidla pro turnaj v zahradním šachu, museli si je pořadatelé vytvořit. I zde se hledaly náměty, třeba v „Holanďanech“. Některá pravidla byla i kuriózní. Například pravidlo „dotknuto hráno“ neplatilo atd. Rozhodující bylo, kdy se mohl zmáčknout čas soupeřům. To se definovalo opuštěním šachovnice. Pokud se porazily figurky, nejprve se musely postavit a až pak se mohl mačkat čas.

Nejkurióznější pravidlem byla proměna pěšce. Pořadatelé neměli tolik souprav, a tak platilo pravidlo, že si mohlo družstvo postavit za pěšce jen figurku vyhozenou. Ve druhém kole takový případ nastal. Problém byl v tom, že soupeř jim kromě pěšců, ještě nic nesebrat, a tak pěšec stál před polem proměny.

Pokud se na turnaj podíváme z pohledu jiných sportů, tak zejména v časovkách, si hráči museli připadat jako atleti. Přímo běhali po šachovnici a ven mimo ni, nebo přeskočit figurky. Takto se ještě nikdy za šachovnici nepotili. Blízko to bylo i k turistice. Hráči byli na pěkném čerstvém vzduchu a když partie začínaly a hráči ztichli, byly slyšet jen ptáčci.

Pro TV Novu se uspořádala i jedna blesková partie. Turnaj se natáčel i z dronu - záběry se objevily i v pořadu V šachu.

Sponzor turnaje kromě finančních cen věnoval prvním deseti družstvům právě zahradní šachy, aby mohla rozšiřovat a propagovat šachovou hru ve svých městech, jako to dělá ŠACHklub Tábor v rámci MDD, či akce „Šachy na bazénu“.

Akce se i přes drobnou nepřízeň počasí vydařila. Už dnes pořadatelé přemýšlí, že akci udělají znova, co zlepší a kam ji povedou. Zda z toho vznikne nějaké mistrovství či jiná forma, se uvidí. Ale vy se už můžete opět těšit na příští červen a kdo chce, může zkusit pokořit rekord.

A jaké bylo pořadí:

  1. KMK výběr
  2. Šachisté z Českého Krumlova
  3. Šachisté z Klatov

Celá fotogalerie od pořadatelů