V pondělí 20. února se ve školním klubu strakonického Gymnázia konal turnaj dvojic mládeže z druhého stupně základních škol a nižších gymnázií z okresu Strakonice. Hrálo se na sedm kol švýcarským systémem na dvakrát patnáct minut bez přidávání. Velmi příjemným překvapením byla účast - školy nominovaly celkem 23 dvojic. Zahrálo si tedy 46 šachistů a šachistek, kteří reprezentovali školy ze Strakonic, Vodňan, Blatné a Cehnic.

 Hrací místnost, školní klub gymnázia (Foto: Štěpán Soucha)

Téměř všechny spojovala pouze základní znalost šachové hry - Elo body se mohl pochlubit jen jeden hráč, Ondřej Topka (1194). Nicméně turnaj proběhl ve velmi sportovní a džentlmenské atmosféře a bez výraznějších problémů pro rozhodčího.

 Hrálo se fair-play (Foto: Štěpán Soucha)

Pokud jde o názvy družstev, pořádající Gymnázium Strakonice a šachový oddíl TJ ČZ Strakonice dopřáli družstvům možnost kreativity, a tak například hrály Šachové královny z Gymstru, Bystré hlavy (ZŠG Vodňany), ale třeba i Křupaví krabi (ZŠ FL Čelakovského Strakonice) a Plechovky z Gymstru.

 
Některé partie byly poutavé (Foto: Štěpán Soucha)

Po dohodě s organizátory byla umožněna účast také dvojici hráčů, z nichž jeden nesplňoval nutnou podmínku okresního přeboru a reprezentoval Gymnázium Jírovcova České Budějovice (společně s Jakubem Klicnarem ze Základní školy a Gymnázia Vodňany). Tato dvojice s názvem Vodňanský mišmaš celý turnaj vyhrála s 19 body z 21 možných, avšak pohár podle dohody získat nemohla.

 
Medaile nejlepším (Foto: Štěpán Soucha)

Vítězná dvojice (Foto: Štěpán Soucha)

Jeho držitelem je pro rok 2023 v této kategorii družstvo Pat a Mat - Tomáš Hrdlička a Lukáš Lang (ZŠG Vodňany). Uhráli 17 bodů a do Vodňan také putuje hlavní věcná cena v podobě kvalitní šachové soupravy věnované místním oddílem. Druzí byli Šodáci z Gymstru (Jan Valášek, Jiří Frýzek) a třetí Gymstr Chess (Martin Flandera a Petr Frýzek). Nejlepším hráčem se stal Jakub Klicnar (Vodňanský mišmaš), který se po rozhodující nadstavbové partii (armagedon) proti Tomáši Hrdličkovi dokonce dočkal potlesku spoluhráčů.

 Pan ředitel Miroslav Hlava s Pohárem (Foto: Štěpán Soucha)

Oba pořádající subjekty hodnotí turnaj jako mimořádně úspěšný. Pro velký zájem také ostatních věkových kategorií se rozhodli uspořádat ještě letos na jaře turnaj právě pro ně. A turnaj pro obě kategorie je zamýšlen jako dlouhodobý. Místní oddíl tak začíná výrazněji investovat energii do budoucnosti strakonického šachu. Zatím se díky práci s mládeží (zejména díky Chessclubu Písek) výrazněji projevují Vodňany.

Celkové výsledky jsou na chess-results.

 

Petr Hnilo

Hráli kluci a hrály holky (Foto: Štěpán Soucha)