Po velkém úspěchu únorového stejnojmenného turnaje (OPŘGS) určeného pro druhý stupeň ZŠ a nižší gymnázia se ve středu 19.4. konal ve školním klubu Gymnázia Strakonice také první ročník okresního přeboru dvojic reprezentujících tentokrát střední školy. Sedm kol na dvakrát patnáct minut bez přidávání sehrálo 24 družstev z místního gymnázia a střední průmyslové školy a také SPŠ Volyně. Turnaj opět překonal okresní rekord v počtu hráčů od roku 2009 a přiblížil se hranici svojí současné maximální kapacity. Při součtu počtu hráčů v obou kategoriích (94) se dokonce jedná o okresní turnajové maximum od roku 2005.

Až na Víta Kotála (Elo 1768), již ostříleného hráče strakonického oddílu, neměl nikdo z účastníků větší šachové zkušenosti. Proto nebylo tak velkým překvapením celkové vítězství družstva Snack Masters (Gymnázium Strakonice), ve kterém právě Kotálovi zdatně sekundoval Dominik Barborka. Společně uhráli 17 z celkem 21 možných bodů a získali nejen Pohár pro letošní rok, ale také pro svoji školu kvalitní šachovou soupravu věnovanou místním oddílem. Vít Kotál, nejmladší z aktivní trojice šachové rodiny Kotálů se navíc stal nejlepším individuálním hráčem turnaje.

Vítězná dvojice, zleva Vít Kotál s cenou pro nejlepšího hráče, Dominik Barborka s Pohárem

Druzí skončili Vítek Flaška a Viktor Fialkovič (družstvo „V“, Gymnázium Strakonice) se 14 body, třetí Radim Kán a Petr Moudrý (Petrovci, SPŠ Strakonice) s 13 body. Rozhodlo až poslední kolo a o třetím místě pak těsně pomocné vedlejší hodnocení - se stejným počtem bodů skončila čtvrtá dvojice Šachové královny (Gymnázium Strakonice) ve složení Martin Beneš, Jan Mrůzek. Hrálo i deset mladých šachistek (ze 48 zúčastněných). Nejvíce bodů, tři a půl, uhrála Marie Holkupová z družstva Dvě mušketýrky (Gymnázium Strakonice), které celkově skončilo třinácté.

Tři nejlepší dvojice

Turnaj opět proběhl v džentlmenské a sportovní atmosféře a přes nezkušenost účastníků se formálně příliš neodlišoval od turnajů dospělých. Až na názvy družstev, kdy mládež opět povolila uzdu fantazii, takže hráli například Svišti na šachovém hřišti, Magnus Gymstrsen, Telepatické kachny nebo Snad ne poslední. Na putovní Pohár ovšem pro každý rok přijde cedulka pouze se jmény a příjmeními vítězů a názvem školy, kterou daný rok reprezentovali. 

Hrací místnost

Zpestřením byla po skončení posledního kola ukázka simultánky, kterou rozehrál Václav Novák, zkušený hráč strakonického Áčka, proti šesti nejlepším středoškolákům. Z časových důvodů nebyly partie dohrány, nicméně po zhruba dvaceti tazích nebyla většina pozic až tak jednoznačných, což naznačilo slušnou kvalitu nových mladých hráčů.

Václav Novák hraje proti šesti nejlepším hráčům turnaje

O členství v Šachovém svazu ČR zatím v souvislosti s oběma kategoriemi turnaje projevili vážný zájem čtyři mladí lidé. Turnaj se tak společně s Mateřským centrem Beruška ve Strakonicích, kde vede šachový kroužek Petr Burian, letos postaral o více než 20% navýšení členské základny strakonického oddílu, který tak konečně může postupně začít vysílat své hráče i do svazových soutěží určených pro mládež. Vzhledem k velkému zájmu mládeže a výborné spolupráci s vedením Gymnázia Strakonice má tento turnaj velký potenciál, aby každoročně rozšiřoval řady organizovaných šachistů.

Ústřední pořadatelská trojice: školní psycholožka a kariérní poradkyně Mgr. Zuzana Kostková, uprostřed ředitel gymnázia Mgr. Miroslav Hlava a ředitel turnaje Petr Hnilo.

 

Výsledky: https://chess-results.com/tnr756534.aspx?lan=1&art=0

Všechny fotografie: https://sachstrakonice.rajce.idnes.cz/O_pohar_reditele_Gymnazia_Strakonice_19.4.2023

Video z turnaje: https://www.youtube.com/watch?v=IEaO5EaBsks

Petr Hnilo

Všechny fotografie: Štěpán Soucha