Rok se již pomalu chýlí ke svému konci, nicméně ještě není pozdě na to užít si pár šachových akcí. I proto je mou milou povinností Vás v následujících řádcích pozvat na 27. ročník turnaje O losinského kapra, který se letos uskuteční den před třetí adventní nedělí, tedy v sobotu 14. prosince v obvyklých prostorách hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou.

Těžko se každým rokem neopakovat, tím spíše, když každý, kdo si u nás již v minulosti zahrál, ví, co může o příštím víkendu očekávat. Přesto se pokusím shrnout zásadní informace a upozornit na malé změny oproti minulým ročníkům. První, a pravděpodobně nejviditelnější změnou bude změna rozhodčího, kdy mezinárodní rozhodčí Jiřinu Prokopovou nahradí stejně kvalifikovaný slovenský rozhodčí Tomáš Danada. Chápu, tato informace pravděpodobně většinu hráčů nijak nevytrhne. Co by ovšem již mohlo vylepšit turnajový dojem je fakt, že konec prezence byl posunut s ohledem na vlakový spoj na trase Prostějov – Olomouc – Zábřeh – Kouty n./D s příjezdem v 9:06, což doufáme zvýší účast zejména u hráčů z Olomouckého kraje. Další (snad) pozitivní změnou je mírné navýšení počtu věcných cen, jelikož se autor tohoto článku při nákupu cen trošku utrhl ze řetězu smile

Hlavní ceny v čele s losinským kapříkem

Hlavní podstatné věci ovšem zůstaly beze změny – devítikolový rapid turnaj hraný švýcarským systémem a tempem 2x15 minut + 3 s/tah. Stejně jako v loňských letech se jedná o turnaj Grand Prix ČR v rapid šachu a zůstává i zápočet partií na rapid ELO, a to jak české, tak také FIDE. Nezmizela ani možnost ubytování v hotelu pro vzdálenější účastníky, či obědová pauza, při které je na výběr ze 3 různých jídel. Zbytek informací lze najít v detailních propozicích. Na jednu změnu jsem ale přeci jen zapomněl, a to na dvojnásobení počtu online šachovnic, kdy budeme letos přenášet partie z prvních osmi desek místo obvyklých čtyř.

Startovní listina nyní obsahuje již 70 přihlášených hráčů, a že je se na co těšit! Vždyť průměrné ELO turnaje nyní převyšuje hodnotu 1900, což, pokud se nemýlím, dělá z turnaje druhý nejsilnější rapid turnaj hned po pardubickém Czechopenu. Jsme rádi, že se k nám titulovaní hráči rádi vrací, ale stejně tak máme radost, že si turnaj našel oblibu i u některých hráčů krajského či okresního formátu. Zatímco v minulém roce byl jasným favoritem, a nakonec i o půl bodu zvítězil GM Láznička před polodomácím GM Žilkou, letos je situace mnohem nejasnější. O letošní pohár pro vítěze budou bojovat zejména velmistři Plát, Žilka, Kalod a Pacher, pozadu nebude chtít zůstat ani dvojnásobný vítěz GM Sergeev. Nebo snad překvapí někdo jiný?

Letošní edice pohárů pro vítěze

To se dozvíme již za necelý týden, do té doby se můžete přihlašovat pomocí přihlašovacího formuláře na losinských webových stránkách. Veřejným tajemstvím a snem je snaha pořadatelů se opět přehoupnout přes magickou hranici 100 hráčů, jestli se to podaří, záleží jen na Vás… Určitě nebudu lhát, když Vás jménem všech pořadatelů z ŠK Velké Losiny srdečně pozvu na náš turnaj a budu se těšit na případné shledání nad šachovnicí i mimo ni!

Petr Viktorin